کسب درآمد از زیورآلات سنتی

کسب درآمد از ساخت زیورآلات سنتی

چگونه با تولید زیورآلات سنتی کسب درآمد کنیم ؟

شغل زیورآلات سنتی ؟

ساخت زیورآلات یک ایده‌ی کسب‌وکار پایدار است برای افرادی خلاقی که به کارهای عملی علاقه دارند و دانستن مهارت‌های کاردستی الزامی ندارد.گرایش به استفاده از زیورآلات در میان تمامی اقشار جامعه بخصوص خانم ها و جوانان روز به روز در حال افزایش است. گران شدن طلا و نقره از یک سو و تنوع طلبی در میان استفاده‌کنندگان زیورآلات باعث شده است که شغل تولید و فروش زیورآلات به یکی از شغل های خوش اقبال و پرسود تبدیل شود.

بسیاری از کسب‌وکارهای پررونق و با سرمایه اولیه اندک، ترکیبی از هنر، خلاقیت و دانش زنانی است که در بلندمدت خانواده‌های بسیاری را تحت حمایت مادی خود قرار داده‌اند.

بسیاری از این کسب‌وکارها در کنج خانه و کمترین میزان هزینه‌ها برای خانواده‌ها درآمدزایی می‌کند. ساخت زیورآلات برای بانوان، نمونه‌ای از کسب‌وکارهای شکل‌گرفته در خانه است که می‌تواند هزینه‌های یک خانوار را تامین کند. در کل این نوع از هنر ساختن زیورآلات رو دست ساخته ها می گویند

کسب ثروت با شرکتهای دانش بنیان

زیورآلات شامل چه محصولاتی است ؟

در این کسب‌وکار مجموعه‌ای از زیورآلات اعم از دست‌بند، گردن‌بند که بیشتر به حالت رو مانتویی شناخته می‌شوند، پابند، سنجاق‌سینه، آویز ساعت و کیف و … ساخته می‌شود. این محصولات بیشتر ترکیبی از هنر و خلاقیت است که در بلندمدت تبدیل به برند می‌شود.

سرمایه اولیه برای این کسب کار چقدر است ؟

راه‌اندازی چنین کسب‌وکاری برخلاف تصورها کار خارق‌العاده‌ای نیست. کافی است کمی هنر را چاشنی خلاقیت و پشتکار کنید تا در بازه زمانی شش ماه تا یک سال یک کسب‌وکار موفق متولد شده و رشد ‌کند.

تولید زیورآلات بیشتر از هر چیزی هنر و خلاقیت می‌طلبد اما برای واقعی سازی این هنر و خلاقیت باید مجموعه‌ای از ابزارآلات و مواد اولیه را در دست داشت.

با توجه به اینکه کسب‌وکار قابلیت راه‌اندازی در خانه را دارد بار سنگینی به نام اجاره ملک و یا کارگاه تجاری از دوش تولیدکننده برداشته می‌شود. درنتیجه می‌توان گفت مهم‌ترین بخشی که سرمایه اولیه به آن اختصاص می‌یابد همان مواد اولیه‌ای هستند که زیورآلات با آن‌ها ساخته می‌شود.

به چه محصولاتی زیورآلات و وسایل دست ساز می گویند

تجهیزات مورد نیاز برای تولید زیورآلات چقدراست ؟

مهم‌ترین ابزارآلاتی که موردنیاز است عبارت‌اند از انواع انبرها، میز کار صنعتی، انواع سیم‌چین، دم‌باریک، قیچی صنعتی، هویه، دستگاه چسب صنعتی، قیچی معمولی، چرخ‌خیاطی صنعتی همراه با چرخ زیگزال‌دوز، ‌چرخ گلدوزی و… که مجموع این ابزارآلات بین ۵ تا ۶ میلیون هزینه دارد.

از سوی دیگر مواد اولیه موردنیاز یکی دیگر از اولویت‌هایی است که بخش اعظمی از سرمایه اولیه را از آن خود می‌کند. انواع سنگ‌های تزئینی و زینتی، سیم‌های مسی، سیم‌های مفتولی، زنجیرهای نقره، نخ‌های پلاستیکی کلفت، نخ‌های کتان، انواع چرم در رنگ‌های مختلف،‌ تیتانیوم و… مهم‌ترین بخش‌های مواد اولیه را تشکیل می‌دهند که مجموع آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان هزینه دارد.

تهیه مواد اولیه مناسب یک اصل در موفقیت این کسب‌وکار به شمار می‌رود. شاید باکمی صرفه‌جویی اقتصادی بتوان سنگ‌های زینتی و مجموع مواد اولیه موردنیاز را به قیمت ۲ تا ۳ میلیون خریداری کرد. اما به دلیل بی‌کیفیت بودن محصول دیگر اعتماد مشتری جلب نمی‌شود.

یکی دیگر از چالش‌های این کسب‌وکار نبود راه‌های ارتباطی و عدم توجه به صادرات آن است. درحالی‌که این محصولات در کشورهایی مانند آمریکا و کانادا در میان سیاه‌پوستان بازار بسیار مناسبی دارند اما هیچ برنامه صادراتی برای آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود و برای تداوم در بازار باید میزان خلاقیت را بسیار بالا برد. زیرا نمونه‌های تولیدشده با سرعت بسیار اندکی کپی شده و در بازار توزیع می‌شود.»

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت وسایل دست ساز و زیورآلات


میزان فروش و کسب درآمد ما چقدر است

وقتی یک کسب‌وکار موفق است که ماهانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ سفارش داشته باشیم در غیر این صورت با توجه به زمان صرف شده نمی‌توان این کسب‌وکار را یک کسب‌وکار سود ده به شمار آورد.

یک کسب‌وکار موفق می‌تواند در منزل برای دو تا سه نفر اشتغال ایجاد کند. اگر ماهیانه نزدیک به ۱۵۰ سفارش داشته باشند سوددهی کسب‌وکار قطعی است. به‌طور متوسط هر یک از محصولات بین ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که در برخی مواقع این سفارش‌ها تا سقف ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان هم می‌رسد. برای مثال ساختن تاج عروس و یا نیم‌ست‌های ویژه نامزدی از ۲۰۰ هزار تومان آغاز و تا ۴۰۰ هزار تومان ادامه دارد.

اما با سفارش‌های متوسط هم اگر ماهیانه نزدیک به ۱۵۰ سفارش داشته باشیم با احتساب ۳۰ هزار تومان قیمت متوسط هر محصول، تولیدی حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروش دارد. این میزان فروش حدود ۴۵ تا ۶۰ درصد سود خالص دارد. با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که ۳ میلیون تومان از این فروش سود خالص است.

درحالی‌که دو نفر حتما باید برای این میزان سفارش مشغول فعالیت باشند. برای دو نفر بین یک تا یک و نیم میلیون سود دارد. و می‌توان به‌صورت کاملا ساده ماهیانه یک و نیم تا دو میلیون تومان درآمد داشت. من برای حمل و ارسال سفارش هام به مناطق بسیار دور از شرکت های باربری غرب تهران استفاده می کردم که به اون مناطق بار و اثاث کشی داشتند ،در اون حین با قیمت بسیار پایینی سفارش من روهم به مقصد می رسوندن.


میزان فروش و کسب درآمد از تولید زیورآلاتدیگر مقاله های استخدامی کردستان :

نحوه مطالعه برای قبولی در آزمون های استخدامی

این 7 نفر با یک وانت پیکان توانستند پولدار شوند

چگونه محصولات صنایع دستی خود را بفروش برسانیم ؟

چگونه کسب و کار خانگی داشته باشیم ؟

یک شغل خوب و مناسب به اسم بازاریابی تلفنی