چگونه محصولات صنایع دستی خود را بفروشیم

تولید صنایع دستی ، یک کسب و کار خانگی پر سود

مصاحبه با شب بو مصطفوی ،کارآفرین در صنایع دستی کردستان

با خانم مصطفوی آشنا بشید و یاد بگیرید که چطوری یک کسب وکار خانگی را راه اندازی کنید و بعد یاد بگیرید که چگونه می توانید محصولات و صنایع دست ساز خودمان را بفروشیم. نکات مهم و روش های جدید در بازاریابی و فروش محصولات خانگی خود را اینجا آموزش ببینید.

درباره شب بو مصطفوی

کارآفرینی و ایجاد اشتغال به عقیده ی خیلی از مردم ،شانس می خواهد و یا یک سرمایه و پارتی خیلی خوبی میخواهد و هزاران مسئله ی دیگر ، این موارد نمونه ای از طرز فکرهایی است که مردم در مورد کارآفرینی و یا موفقیت یک کسب و کار میزنند .

شب بو مصطفوی ،بانوی 48 ساله کردستانی، مدیر عامل شرکت تعاونی تولید صنایع دنیای غرب در استان کردستان است که توانسته است برای 30 نفر از زنان بد سرپرست و سرپرست خانوار با آموزش صنایع دستی شغل ایجاد کند
شب بو مصطفوی خیلی دیر وارد عرصه صنایع دستی شد، سرمایه ی آنچنانی نداشت و از سوی دیگر نگاه جامعه برای پیشرفت او چندان مثبت نبود، اما همه ی این مشکلات را در یک سوی کفه ی ترازو گذاشت و خستگی ناپذیری و تلاش اش را در کفه ی دیگر، موفقیت کنونی این خانم نشان می دهد که توانسته قدرت پشتگار در کار را به اثبات برساند و بر مشکلات فایق آید.

در راستای معرفی کسب وکارهای خانگی ، این بار به مصاحبه با بانوی موفق کردستانی شب بو مصطفوی با سایت آفتاب دل نموده که صفر تا صد موفقیت خود را برای شما دوستان و عزیزان کانال استخدامی کردستان بیان می نماید و به شما توضیح میدهد که چگونه طرز فکر خود را در مورد کارآفرینی و کسب و کارهای خانگی تغییر دهید تا به موفقیت در رشته و زمینه کاری مورد علاقه خود بپردازید.، پس با ما همراه باشید.

چگونه محصولات صنایع دستی خود را بفروشیم

خانم مصطفوی جرقه ی شروع این کسب و کار از کجا بود ؟

وقتی انسان بخواهد کاری را شروع کند قطعاً خداوند مسیر را به او نشان می دهد و انگار پله پله راه را برای او باز می کند هر چند ناهمواری هایی در این مسیر ممکن است وجود داشته باشد اما اگر نیتت خیر باشد هیچ هراسی دل انسان را ضعیف نخواهد کرد نقطه ی شروع کاری من بر این عقیده استوار بود که یک نفر یک حرف برای گفتن دارد اما چندین نفر در یک جا فکرهای مختلفی خواهند داشت لذا بهترین سرمایه گذاری را در کار صنایع دستی و بافندگی و دوزندگی برای زنان دانستم , به یاری خدا و با تجربه ای که در زمینه صنایع دستی داشتم توانستم در این رشته شروع به کار کنم .

خوب حالا چرا صنایع دستی را انتخاب نمودید؟

کردها دارای میراث گرانبهای زیادی هستند که اگر به صورت ویژه به آنها توجه شود هر کسی می تواند در این کار موفق شود لذا من هم برای حمایت از فرهنگ و سنن کردی و آداب و رسومی که از گذشته در بین زنان کُرد همواره وجود داشته است به این نتیجه رسیدم که کار در صنایع دستی استان کردستان از جمله فرش و گلیم، لباس های سنتی، زیورآلات و ... می تواند بخشی از این فرهنگ را به استان های دیگر معرفی و برای مردمان شهر خودمان هم بازآفرینی شود و در میان مردم به سمت کمرنگی پیش نرود.

چگونه محصولات صنایع دستی خود را بفروشیم

چه افرادی در شرکت شما مشغول به کار هستند ؟

اکثراً زنانی که در این کارگاه فعالیت می کنند زنان بد سرپرستی هستند که داشتن درآمد مالی مهم‌ترین دغدغه این بانوان به حساب می‌آید و اگر نیاز اولیه آنان تأمین شود دچار مشکلات اجتماعی نمی‌شوند و هر انسانی باید بتواند نیازهای مالی و معنوی خود را برطرف کند و این کارگاه‌ها سعی می‌کنند با تأمین نیازهای اولیه این افراد، آنان را برای زندگی در جامعه آماده کنند.

چگونه محصولات صنایع دستی خود را بفروشیم

روش کار شما در کارگاه به چه صورت است ؟

این افراد در ابتدای کار ،بدون هیچ مهارتی وارد کارگاه‌های تولیدی می‌شوند و به صورت رایگان تحت آموزش قرار می‌گیرند و در نهایت پس از پایان دوره مهارت‌آموزی وسایل مورد نیاز را دریافت می‌کنند و سپس در همین کارگاه‌ها و یا در خانه خود مشغول کار می‌شوند.

کالاهای سنتی کردستان تا به چه اندازه قابل رقابت با کالاهای خارجی می باشد ؟

متاسفانه امروزه لباس های سنتی کردستان موسوم به مراسمات خاصی شده است و اکثر جوانان به کالاهای خارجی روی آورده اند در حالیکه با برگزاری چندین نمایشگاه از آثار صنایع دستی در خارج از کشور مردم با استقبال زیادی از این کالاهای سنتی کردستان دیدن می کردند پس یادمان باشد لباس معرف شخصیت هر افرادی در هر جایی از دنیا است و هیچ جنس و کالایی نمی تواند جای کالاهای منطقه ی خود افراد را بگیرد.

چگونه محصولات صنایع دستی خود را بفروشیم

سخن آخر شما خانم مصطفوی ؟

ایجاد کار در جامعه نیازمند فکر، اندیشه و همت بالا است اما در این میان حمایت مسئولان از کارآفرینان، موضوعی است که نباید از آن غفلت شود لذا مسئولان، ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری را یکی از دغدغه‌های همیشگی خود بداند و مهمترین معضل زندگی جوانان را در یابند چرا که اشتغال زایی کلیدی است که گره بسیاری از مشکلات جامعه را باز خواهد کرد.

چگونه محصولات و صنایع دستی خودمان را بفروشیم ؟

در کشور ما ۲۱۴شغل خانگی مرتبط با صنایع دستی شناسایی شده است. منظور از صنایع دستی، مجموعه‌ای از هنرها و صنایع است که محصول آن‌ها به طور عمده با استفاده از مواد اولیه‌ بومی، به کمک دست و ابزار دستی ساخته می‌شود.

بنابراین طبیعی است که اغلب تولیدکنندگان آن در خانه به ساخت این صنایع مشغول باشند و بسیاری از آن‌ها به دنبال راهی هستند که بدون واسطه آثار خود را در بازار عرضه کنند.

روش اول : فروشگاه صنایع دستی راه اندازی کنیم :

راه انداختن یک فروشگاه صنایع‌دستی می‌تواند یک کسب‌وکار پرسود و با ارزش باشد. می‌توانید در فروشگاه خود خرده‌فروشی داشته یا آنها را به شکل عمده عرضه کنید. به علاوه شما می‌‌توانید کارگاهی آموزشی در فروشگاه‌تان داشته باشید و در آن کلاس‌هایی را نیز برگزار کنید. اما راه اندازی فروشگاه صنایع دستی به این راحتی نیست، گاهی شما در شهرستان کوچکی هستید ولی بازار هدف شما در تهران است و یا اصلا پول اجاره یک مغازه را ندارید. در این صورت می‌توان از روش‌های جایگزین دیگری استفاده کرد.

روش دوم : داشتن یک وب سایت یا فروشگاه آنلاین

اگر می‌خواهید محصول نهایی را خود به فروش برسانید، راه اندازی یک وب سایت فروش آنلاین ایده بسیار خوبی است. یک سایت ساده لازم است اطلاعاتی درباره فروشگاه و محلی که در آن کالاهای خود را می‌فروشد ارائه کند تا خریداران به آن اعتماد کنند و همچنین ارتقاء سایت خود در موتورهای جستجو و تبلیغات از طریق گوگل راه دیگری است که شما را به مخاطبان آنلاین وصل می‌کند. برای داشتن یک سایت و درآمد از طریق گوگل می توانید با ، شرکت پارس پردازش سپهر آسیا که ده سال تجربه فعالیت در طراحی و برنامه نویسی وب سایت و بازاریابی در موتورهای جستجو دارند مشاوره بخواهید ، این شرکت می تواند راهکارهای عملی خوبی را در مورد راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی به شما بدهد .

روش سوم : اشتراک گذاری در سایت های خرید و فروش

شما میتوانید محصولات خودتان را در سایت های بازاریابی و فروش محصولات آنلاین مثل دیوار، شیپور و ایسام بفروشید این سایت ها رایگان هستند ولی اگر بخواهید بهتر دیده شوید باید درصدی به صاحب سایت هم بابت خدمات و فضایی که در اختیار شما قرار داده اند، بپردازید. این روش برای کسانی که در ابتدای کار هستند و فعلا سرمایه چندانی ندارند مناسب است.

روش چهارم : تبلیغ در شبکه های اجتماعی

یک راه دیگر هم داشتن یک صفحه در اینستاگرام یا کانالی در تلگرام است تا آنجا آثار هنریتان را تبلیغ کنید! خیلی ها درحال حاضر از این طریق به خوبی کسب درآمد می کنند. اما برای تبلیغات در اینستاگرام کار را به کاردان بسپارید تا مخاطبان واقعی بدست بیاورید.

کافیست مردم شما را بشناسند و کاری کنید آنها شما و هنرهای دستی تان را ببینند و بپسندند و تجربه خرید خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. نگران نباشید که مشتریان شما در کدام نقطه از ایران زندگی می کنند ، شما به راحتی می توانید با کمک یک شرکت باربری این کار را انجام دهید ، مثلا فرض کنید شما در غرب تهران ساکن هستید و یک کسب وکار صنایع دستی دارید و می خواهید قالیچه و صنایع دستی های زیادی را به مشتریانتان در شهرستان ها تحویل دهید، پس خیلی راحت می توانید با عقد قرارداد همیشگی به صورت درصدی و یا پروژه ای و یا ماهیانه با یک شرکت باربری خوب در غرب تهران ، به انجام عملیات حمل بار و حمل سفارشات شما به تمام نقاط تهران و ایران بپردازیذ،

معمولا اگر بخواهید از شرکت پس کمک بگیرید برای ارسال و دریافت مبلغ درب منزل، هزینه بیشتری را باید بپردازید و قیمت محصول شما بیشتر می شد، پس خیلی راحت می توانید با یک شرکت قابل اطمینان باربری صحبت کنید تا وسایل و بارهایی را که به آن مقصد حمل می کنند در کنارش هم سفارشات شما را هم به مقصد برسانند.

روش پنجم : عرضه در نمایشگاه ها

همواره در مراکز خیریه‌، پارک‌ها، بازارچه‌ها و جشنواره‌ها، نمایشگاهی برای محصولات صنایع دستی برپا می‌شود و شما می‌توانید با اجاره غرفه‌ در این رویدادها محصولات خود را عرضه کنید.
همیشه گوش به زنگ باشید و بازارچه‌های مرتبط را شناسایی کنید. تقویم نمایشگاه‌های صنایع دستی را می‌توانید در سایت سازمان میراث فرهنگی پیدا کنید. اگر ساکن استان کردستان هستید می توانید با انجمن خیریه حمایت از بیمارن مبتلا به سرطان در تماس باشید و بخشی از درآمد خود را از محصولات و صنایع دستی خودتان را به این بیماران نیازمند اهدا بفرمایید و لذا می توانید بیشتر خود و هنرتان را معرفی کنید

روش ششم:بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم داشته باشد . در ابتدا خودتان می‌توانید نقش بازاریاب را بر عهده بگیرید. یک سازنده جواهر آلات بدل را می‌شناختم که این قدر از این سالن آرایشی به سالن دیگر رفت و محصولات اش را مستقیم معرفی کرد تا اینکه شناخته شد. این که خود سازنده محصولش را مستقیم معرفی کند و از جرئیات ساخت آن بگوید همیشه برای مردم جذاب است.
پس خجالت را کنار بگذارید و سر صحبت را با هر کسی که فکر می‌کنید مشتری است باز کنید!

روش هفتم : ساخت ویدئو از محصولات

اگر محصولی را در خانه تولید میکنید و قصد دارید آن را به بهترین نحو ممکن به فروش برسانید و مشتریان جدیدی را برای خود جذب کنید ، می توانید این مراحل را انجام دهید ، ابدا یک ویدئو از محصول خود تهیه کنید ، حال هرچه این ویدئو هرچه حرفه ای تر باشد قطعا که تاثیر گذار تر است ولی برای کسانی که فقط یک گوشی موبایل ساده دوربین دار دارند ،نگران نباشند به راحتی با استفاده از همین دوربین موبایل یک فیلم یک یا دو دقیقه ای از محصول و معرفی محصول خود بسازید ،و این فیلم را در وب سایت آپارات و یا یوتیوب و سایت های اشتراک گذاری فیلم بارگزاری فرمایید.

این یک تکنیک بسیار عالی و مناسب برای جذب کاربران جدید برای کسب و کار شما می باشد .