021 44264981 - 021 66538538 - 021 22884936 - 021 88771632 - 0912 973 4207

نکات کاربردی خرید و یا اجاره خانه

نحوه انتخاب یک خانه مناسب

انتخاب یک خانه مناسب تقریبا برای هر انسان که در حال حیاط است خیلی مهم می باشد، خانه محلی برای زندگی و استراحت کردن است محلی برای آسوده بودن و آرامش داشتن است. پس باید در انتخاب خانه ای که قرار است درآن زندگی کنیم دقت لازم را داشته باشیم، خانه ای را که انتخاب میکنیم می توند برای خرید باشد و یا برای اجاره فرقی نمی کند، پس حتما نکاتی را که در قسمت های بعد به شما معرفی میکنیم حتما رعایت کنید و بعد به آن مکان اسباب کشی داشته باشید.

فهرست مطالب

 1. نکات مهم قبل از بازدید خانه
  1. قصد تفریح و سرگرمی نداشته باشید
  2. نحوه برآورد قیمت ملک خود برای فروش
  3. مطالعه ماده و تبصره های قولنامه یا قرارداد
  4. تعداد واحد های استاندارد یک مجتمع
 2. نکات مهم در حین بازدید از خانه
  1. دیدن و توجه به وضعیت همسایه ها
  2. نمای ساختمان را بررسی کنید
  3. به ورودی ساختمان و پله ها و راه روها توجه کنید
  4. توجه به پارکینگ و ورودی و خروجی پارکینگ
  5. توجه به آسانسور و نکات آن
 3. چک لیست خرید یا اجاره آپارتمان و خانه ویلایینکات مهم هنگام خرید و فروش خانه یا آپارتمان

نکات مهم قبل از بازدید از خانه

قبل از اینکه با صاحبخانه و یا فروشنده قرار بازدید را بگزارید حتما حتما باید یک سری موارد را در نظر گرفت و بعد اقدام به بازدید و قرار ملاقات با فروشنده بگذارید.

نکات مهم انتخاب خانه مناسب

قصد تفریح و سرگرمی نداشته باشید

اول اینکه از روی تفریح و سرگرمی به سراغ دیدن خانه و ملک و زمین و باغ و ... نروید و وقت کسی را تلفن نکنید خواهشا و این فرهنگ را داشته باشید که با توجه به نیاز خود اقدام به بازدید از خانه ها و املاک کنید و همچنین وقت مشاورین املاک را هم تلف نکنید.

نحوه برآورد قیمت ملک خود برای فروش

اگر هم خواستید قیمت ملک خود را برآورد کنید می توانید به یک مشاور املاک در منطقه خود مراجعه کنید و ارزش ملک خود و یا سایر ملک های مشابه در آن منطقه سوال کنید و اگر اعتماد ندارید می توانید یک فرد آشنا را به عنوان خریدار به مشاور املاک بفرستید و قیمت ها را بررسی کند، اما یک نکته هیچ وقت ارزش ملک خود را با ارزش ملک دیگری در منطقه دیگر مقایسه نفرمایید زیرا کاملا دو موقعیت متفاوت با شرایط و دسترسی ها و آب و هوای متفاوتی برخوردار هستند. پس برای قیمت گذاری روی ملک، هیچوقت ملک خود را با ملک دیگری در منطقه دیگر مقایسه و بعد قیمت گذاری نکنید.

مطالعه ماده و تبصره های قولنامه یا قرارداد

قبل از بازدید از خانه و یا ملک مورد نظر حتما یکبار کل مفاد و ماده ها و تبصره های مبایعه نامه را مرور کنید و کامل مشورت بگیرید از یک مشاور که معنی تک تک این گزینه ها چیست و چه عواقب و مسئولیت هایی را برای خریدار و یا فروشنده می تواند داشته باشد، ببینید این کار سوسول بازی و یا وقت تلف کردن نیست ، یک خط می تواند به هزاران معنی تفسیر شود و یک تفسیر می تواند شما را ورشکسته کند و یا یک کلاه بزرگ سر شما بگذارند پس این موارد را شوخی نگیرید. از تجربه محسن بدانید در مورد مطالعه مفاد قرارداد و بند های یک قولنامه خانه

نکات مهم انتخاب خانه مناسب

تجربه محسن در مورد قولنامه و مبایعه نامه

من محسن هستم و قبلا در یکی از منطقه های تهران که جزء بافت فرسوده بود زندگی می کردم، خانه متعلق به خودم بود و در کمال آرامش مشغول به زندگی بودم، تا اینکه به فکرم رسید که این خانه قدیمی که متراژ 70 متری را داشت را بفروشم و مغازه ای برای خودم خریداری کنم و کسب و کار خودم را داشته باشم، طبق معمول هر فروشنده ای اول قیمت ملک م را برآورد کردم و آن را در سایت های فروش و مشاوران املاک اطراف منطقه زندگی م گذاشتم،
مدتی گذشت چند ماه تا اینکه یک مشتری برای خانه پیدا شد و قرار شد آنجا را با قیمت 300 میلیون بفروشم، خانه در بافت فرسوده بود و شهرداری به ما گفته بود که نهایتا 2 متر عقب نشینی دارد خانه شما و همچنین توی سند ملکی متراژ خانه 45 متر زده شده بود ولی توی مالیات های شهرداری و خلاصه متراژ دستی خانه 70 متر بود، خلاصه من این خانه را با این شرایط فروختم و بعد از قولنامه که قرار بود مبلغ 300 میلیون دریافت کنم که تقریبا نصف آن را هم دریافت کردم ولی بعد از چند هفته که مشغول اسباب کشی و باربری از تهران به شهرستان بودم که خانه را خالی کنم دیدم که یک اضهارنامه از طرف دادگاه برای من صادر شده مبنی بر کلاهبرداری بنده بخاطر فروش یک ملک 45 متری به عنوان 70 متر.
شوکه شده بودم و پیش خودم گفتم مگه قبل از قولنامه خریدار خانه سند را مطالعه نکرد ؟ مگر همه شرایط را بررسی نکرد، حالا چی شده که این موضوع را پیش کشیده ، خلاصه کار به دعوا و ناراحتی کشیده شد و خریدار می گفت که من نصف پول را پرداخت میکنم یعنی 150 میلیون و دیگه چیزی بابت خانه نمی دهم، یعنی یک ملک 300 میلیونی رو با 150 میلیون می خواست، منم که تمام پول را برای یه جای دیگه خرج کرده بودم و حوصله دعوا و دادگاه نداشتم بعد از یک ماه جنگ اعصاب و زد خورد قبول کردم ، ببینید دلیل این کار چی بود ؟ دلیل این بود که اگر من از قبل مشورت می کردم با یک نفر وکیل یا کارشناس و آنها به من می گفتند که در قولنامه باید یک بند اضافه کنید با این نوشته : خانه مورد نظر را با تمام شرایط و امکانات دیده ام و تمامی موارد را قبول دارم و بعدها حق هیچ نوع اعتراض ندارم و در کمال آگاهی و تحقیق این قولنامه را امضا کرده ام، اگر این متن را در قولنامه می نوشتم و مشورت می کردم واقعا 150 میلیون آن زمان به من ضرر وارد نمی شد،

تعداد واحد های استاندارد یک مجتمع

قبل از بازدید از خانه حتما به تعداد واحدهای آن ساختمان که قرار است به آنجا نقل مکان داشته باشید توجه کنید، معمولا می گویند که تعداد مطلوب برای یک آپارتمان 15 تا 30 واحد است زیرا کمتر از 15 واحد باشد مدیریت آنجا سخت است و اگر بیشتر از 30 واحد باشید خیلی شلوغ است و راه روها و آسانسور همیشه پر و شلوغ خواهند بود، ولی خوب به نظر بنده اصلا این حرف درست نیست همه چیز همه چیز بستگی به فرهنگ افراد دارد و اصلا ربطی هم به بالا شهر و یا پایین شهر ندارد،

ما در ادامه از تجربه افراد مختلف و خاطراتی که در محله های گوناگون داشته اند استفاده کرده ایم تا شما بهتر بتوانید شرایط را بررسی کنید و آنطور که به ظاهر مشخص است را مورد قضاوت قرار ندهید. پس این تجربه علی را در مورد شلوغ بودن واحدها داشته است را بشنوید.

نکات مهم انتخاب خانه مناسب

تجربه حمید در مورد شلوغی و مسکن مهر

من حمید هستم و تازه ازدواج کردم، خانه پدری ام در یکی از منطقه های نسبتا خوب تهران در یک مجتمع 24 واحدی قرار داشت و من دوران مجردی را انجا زندگی می کرد کنار پدر و مادر، آن مجتمع به ظاهر خیلی خوب و شیک و همه چیز مرتب بود ولی خوب چون واحد های ساختمان همه متراژ 120 متر به بالا را داشتند، همه ساکنین از خانواده های پر جمعیت بودند معمولا کسانی بودنند که از تعداد فرزندان بشتر و یا مهمانی های بیشتری برخوردار بودنند به دلیل اینکه بزرگ خاندان بودنند، بهرحال با توجه به اینکه خیلی محیط شیک و خوب داشت ولی همیشه صدای بدو بدو بچه ها و مهمانی های تا آخر شب و ... خیلی زیاد بود.
تا اینکه من ازدواج کردم و دیگر در خانه پدریم نبودم و برای ادامه زندگی و همچنین با توجه به شرایط کاری و بودجه کم مجبور شدم یک واحد مسکن مهر را در منطقه ای دیگر از تهران خریداری کنم، مسکن مهر دارای 10 طبقه که هر طبقه هم 8 واحد داشت بود، خیلی با ترس و نگرانی خانه را تعمیر کردم و فقط به این موضوع فکر میکردم خانه پدرم که در فلان منطقه بود این وضع بود حالا چه برسد به اینجا که همه فقیز تر و شلوغ تر است.
خلاصه من مجبور بودم چون واقعا بودجه کمی داشتم و دوست نداشتم مستاجر باشم و هر طوری بود در مسکن مهری که خریداری کرده بودم با متراژ 60 متر ساکن شدم، خیلی ناراحت بودم که چرا اینجا باید زندگی کنم و از این حرفها ،ولی باور می کنید که به محض ورود من به ساختمان و ساکن شدن در آنجا این اتفاق های زیر برای من افتاد :
1- در حین تمیز کردن خانه بودیم که همسایه ها با شیرینی و چای و میوه از ما پذیرایی کردند
2- همسایه ها هر روز به ما سر می زدند که کاری چیزی هست ما در خدمتیم
3- به دلیل پایین بودن متراژ خانه ها بین 60 تا 75 متر ، همگی همسایه ها یا زوج جوان بودند یا پیر مرد و پیر زن یعنی هیچ نوع صدای پا و یا صدای شلوغی از هیچ کدوم از واحد ها بلند نمی شد به هیچ عنوان
4- واقعا خیلی متعجب بودم که مثلا چطور می شود اینطور باشد ، مسکن مهر و 80 واحد و اینطوری آرام و همه صمیمی، خیلی خیلی لذت بردم در صورتی که در خانه پدرم هیچ همسایه ای همایه دیگه رو به ادم حساب نمی کرد و ادا و افاده های خودشون رو داشتند.
5-در کل اینطور نبود که خیلی خیلی آرام باشد و بدون مشکل، مشکلاتی بود ولی به دلیل همسایه ها نبود بلکه به دلیل کیفیت ساخت ساختمان بود که آن هم برطرف شد ولی خوب اون غولی که از مسکن مهر داشتم و ترس از شلوغی و بی بند و باری داشتم همگی برطرف شد، هرچند جلوی درب ورودی شلوغی رفت و آمد داشت ولی خوب طبیعی بود چون 10 طبقه بود و هر طبقه 8 واحد. ولی در کل خدا روشکر کردم که محیط این چنین آرام و بی سر و صدا هستش و منم اول زندگی مستاجر نبودم.

نکات مهم در حین بازدید از خانه

وقتی که به نکات قبل از بازدید دقت کردین و همه موارد را در نظر داشتید حالا نوبت گذاشتن یک قرار ملاقات با صاحبخانه است برای بررسی ملک مورد نظر برای اجاره یا خرید، در حین بازدید از خانه باید به موارد زیر حتما دقت داشته باشید :

دیدن و توجه به وضعیت همسایه ها

ببینید ما کاری به وضعیت مالی همسایه ها نداریم، خیلی جاهای به اصطلاح با کلاس هستند که از صد تا لات و لوت هم بدتر هستند، پس بررسی وضعیت همسایه ها یعنی دقت کنید که آیا همسایه های ملک مورد نظر که می خواهید اجاره کنید یا خریداری کنید آیا وضعیت مرتبی دارند یاخیر، مثلا آیا بالکن و وضعیت مشاعات آنها مرتب و تمیز هستند یا خیر. چون مثلا خیلی ها فکر میکنن چهار دیواری اختیاری است و همه کار که بخواهند می توانند بکنند، درست است می توانند هر طور که می خواهند زندگی کنند ولی خوب اگر همسایه ای مثلا بالکن آپارتمان خودش را مرتب نگه میدارد و به وضع ظاهری آن دست نمی زند تا چهره عمومی آپارتمان حفظ شود خیلی با ارزش تر و با درک تر از کسی است که بخاطر راحتی خودش توجهی به شکل و نمای ساختمان ندارد .

پس در همان حین که به خانه و ملک مورد نظر جهت اجاره یا خرید سری می زنید اول اول به وضعیت و مرتب بودن همسایه های کناری ملک مورد نظر دقت بفرمایید، آیا مشاعات و راهرو خوب و مرتب هستند ،آیا وضعیت جاکفشی آنها مرتب و تمیز است و توجه دارند ،این نکات ریز می تواند مشخص کند که آن فرد مورد نظر تا چه اندازه حقوق همسایه های دیگر را در نظر میگیرد.

نمای ساختمان را بررسی کنید

خانه فقط یک چهار دیواری برای خوابیدن و گذراندن شب درآن نیست، بلکه امروزه رفته رفته کسب و کارها اینترنتی می شوند و خیلی ها در منزل کسب و کار اینترنتی دارند، خوب پس از همین الان سعی کنید محیط خانه را به لذت بخش ترین محیط برای خود تبدیل کنید، یکی از موارد مهم در خانه ها نمای ساختمان ها هستند که اگر از جنس سنگ باشند نگهداری و تمیز نگه داشتن آنها آسان است. منظور گرانقیمت بودن نیست بلکه منظور ما رسیدگی مداوم و مرتب نمای ساختمانی می باشد. چون اگر حتی نمای سنگ گران قیمتی را داشته باشید ولی به آن رسیدگی نکنید مطمئن باشید وضعیتش از یک نمای سیمانکاری شده بدتر می شود.

نکات مهم انتخاب خانه مناسب

به ورودی ساختمان و پله ها و راه روها توجه کنید

اگر قصد اجاره آپارتمان و یا خرید آپارتمان را دارید حتما باید به ورودی و محل رفت و آمد آن ساختمان دقت ویژه ای داشته باشید، یک عرض استاندارد برای ورودی و رفت آمد یک آپارتمان باید بیشتر از 110 سانتی متر باشد، و عرض راه پله ها هم باید حداقل 90 سانتی متر باشد. و همچنین پله های استاندارد یک ساختمان باید حداقل عرض 30 سانتی متری و ارتفاع 18 سانتی متری داشته باشند، این ارتفاع و اندازه ها یک سایز استاندارد از پله ها می باشند که برای رفت و آمد سالمندان نیز خیلی مفید و کمک کننده است.

این موارد را ناچیز فرض نکنید و به خود نگویید اشکلای نداره در عوض ملک مورد نظر قیمت مناسبی دارد، مطمئن باشید با تلاش و جستجو خانه مناسب تر و استانداردی را با قیمت واقعی خودش به دست خواهید آورد تا اینکه همان قیمت را برای یک آپارتمان غیر استداندارد آن هم از نظر راهه پله و پله ها که ممکن است برای رفت آمد پدر و مادر و مهمان ها دردسر باشد.

توجه به پارکینگ و ورودی و خروجی پارکینگ

داشتن پارکینگ برای شما حکم میوه را دارد که یک ویتامین خوب به شما تزریق می کند، با این همه بالا رفتن آمار دزدی و شلوغی کوچه ها و خیابانها که اصلا جای پارک برای خودرو ها نیست، داشتن پارکینگ برای شما یک مزیت عالی است که از همه جهات برای شما مفید خواهد بود، حتما یک خانه پارکینگ دار را انتخاب کنید اگر بودجه آن را دارید و حتما موقعیت پارکینگ باید در قولنامه و سند ذکر شده باشد تا بعدها کسی ادعای پارکینگ را نکند و یا هرکی هرکی نباشد.

حتما به ورودی و خروجی پارکینگ دقت کنید که اگر در فصل زمستان یخ زدگی به وجود آمد آیا به راحتی خودرو وارد و خارج می شود و باعث لیز خوردن و شیب اضافه نباشد، خیلی مهم است و حتما به این مورد دقت لازم را داشته باشید.

توجه به آسانسور و نکات آن

اگر قصد اجاره آپارتمان و یا خرید آپارتمان را دارید حتما دقت کنید که خانه های بالای 4 طبقه را که آسانسور ندارند را خریداری و یا اجاره نفرمایید، زیرا در صورت نبود آسانسور رفت و آمد در راه پله ها زیاد است و حسابی سرو صدا به داخل خانه خواهد آمد، یا اینکه مهمان ها واقعا دچار مشکل خواهند شد آنهم اگر کمی سالمند باشند که بدتر .

اگر حتی شما در طبقه اول هم باشید و نیازی به آسانسور ندارید حسابی سرو صدای رفت و آمد طبقه های بالاتر شما را آزار خواهد داد و یا بلعکس اگر در طبقه ششم باشید و ساختمان آسانسور نداشته باشد، همسایه های پایین تر تحمل سر و صدا و مهمان های شما نیز تحمل بالا رفتن را ندارند، پس سعی کنید خانه های با 4 طبقه بالاتر را آسانسور دار انتخاب کنید. و همچنین از ضد صوت بودن راه روها و عایق ضد صدا دیوارها مخصوصا راه پله ها دقت کنید.

نکات مهم انتخاب خانه مناسب

پس در کل ما در جدول زیر تمامی مواردی را که برای اجاره یا خرید یک خانه و آپارتمان لازم است را به صورت چک لیست خرید یا اجاره آپارتمان یا خانه ویلایی را آورده ایم می توانید کامل مطالعه و رعایت کنید تا زندگی بهتر و آرامش بهتری را داشته باشید.چک لیست خرید یا اجاره آپارتمان و خانه ویلایی

قصد سرگرمی و تفریح نداشته باشید قیمت ملک خود یا آن اطراف را برآورد کنید
مفاد و موارد قرارداد را کامل بررسی کنید تعداد واحدهای ساختمان را در نظر بگیرید
بررسی وضعیت همسایه ها بررسی نمای ساختمان
بررسی راه روها و پله ها بررسی ورودی خروجی پارکینگ ها
بررسی آسانسور بررسی نوع کاربری ملک در سند
بازدید از آپارتمان در چندین نوبت از شبانه روز بررسی کیفیت آب آشامیدنی ساختمان
بررسی فضای زیست محیطی اطراف ملک بررسی میزان روشنایی خانه و فشار و سیم کشی های ملک
به جنس کفپوش ها و یا سرامیک ها دقت کنید دقت به جنس و وضعیت کابینت ها
دقت به جنس و پوشش دیوار ها طوری که جانور زا نباشند دقت به جنس لوله های فاضلاب
داشتن بالکن و فضایی برای پهن کردن لباس داشتن مکانی به عنوان انباری
توجه به فشار گاز نداشتن آلودگی صوتی
انشعابات گاز و برق و آب مجزا باشد توجه به محل قرار گیری زباله در ساختمان
توجه به عایق کاری رطوبتی ساختمان داشتن کپسول اطفاع حریق در راه روها
کنترل نقشه ساختمان و عدم تخلف در شهرداری برسی و کنترل پرونده آزمایشگاهی مصالح مصرفی در سازه ساختمان
اطمینان از وجود پله فرار و راه‌های خروجی ایمن و سریع در ساختمان‌های مرتفع و وجود چاه ارت و برق گیر درچنین ساختمان‌هایی در سازه فولادی، نوع اتصالات و نیز مهاربندی آن‌ها اهمیت فراوانی دارد
در سازه‌های بتنی، چیزی که مهم است نوع بتن مصرفی و نیز قطر میلگردهای استفاده شده در آن است. پایداری ساختمان را در برابر زلزله کنترل کنیم، ابعاد ستون‌ها در طبقات مختلف و پارکینگ را بررسی کنیم که آیا با توجه به تعداد طبقات و بار وارد شده از طرف آن‌ها، این ستون‌ها جوابگو هست یا خیر
اگر سر و صدا برای شما مهم است از خیر طبقه همکف و اول بگذرید چون سروصدای خودرو‌ها در پارکینگ و نیز دود آن‌ها شما را حتما اذیت خواهند کرد سعی کنید به طبقات بالا‌تر بروید که مناظر زیباتری را نیز می‌توانید از پنجره‌ها تماشا کنید
به طبقه آخر نروید چون مشکلاتی از جمله پشت بام و یا فرار از پله اضطراری در حین زلزله و آتش سوزی را خواهید داشت به همه موارد از جمله حقوقی دقت کنید و همه را با یک وکیل درمیان بگذارید نگرانی هزنیه ناچیز مشاوره آن نباشید این کار شما را نجات خواهد داد.

امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشه و بتنید بهترین خانه را برای اجاره یا خرید انتخاب کنید، نکات بالا بعضا خیلی آسان بودنند ولی دقت کنید که این نکات ساده زندگی شما را تغییر خواهد داد.

نویسنده : رضا حجازی